Ekonomi

Petrol, Fed kararı öncesi düştü

Petrol, önceki iki seansta yüzde 6 yükseldikten sonra Fed’in faiz kararı öncesinde sert bir düşüş yaşadı. ABD tüketici fiyatları Salı günü bir yıldan fazla bir sürenin en yavaş aylık artışını kaydederek, Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatacağına dair beklentileri destekledi. ABD ham petrolünün varili 75 dolara gerilerken, Brent petrolü 80 dolardan işlem gördü.

Çin, bu yıl ekonomisine yük olan sıfır olay politikasını hızla ortadan kaldırırken, aşılama çalışmalarını da artırıyor. Virüs olaylarındaki artış, kısa vadeli güç talebiyle ilgili endişeleri artırdı, ancak kısıtlamaların gevşetilmesinin uzun vadede emtia tüketimini artırması bekleniyor.

Ham petrol, küresel ekonomik kaygılar nedeniyle 2019’dan bu yana ilk kez üç aydır düşüşe geçiyor. Goldman Sachs, zayıf görünüm nedeniyle gelecek yılın başları için petrol fiyatı tahminlerini düşürdü.

OPEC’TEN REVİZYONU İNDİRİN

OPEC, 2023’ün ilk çeyreği için petrol talebi iddiasını aşağı yönlü revize ederken üyelerini temkinli ve temkinli olmaya çağırdı.

OPEC, 2023 ilk çeyrek küresel petrol talebi iddiasını günde 380.000 varil olarak revize etti. OPEC araştırma birimi yaptığı açıklamada, “Yıl sonuna yaklaşırken, küresel yavaşlama tüm sonuçlarıyla birlikte daha görünür hale geldi” dedi. 2023 yılında dikkat ve tedbir gerektiren birçok belirsizliğin devam etmesini bekliyoruz.”

OPEC ve müttefikleri son toplantılarında arz seviyesini değiştirmemeye karar verdiler. Talepteki aşağı yönlü revizyon ile daha fazla arz kesintisi gündeme gelebilir. Biden yönetimi bu kesintilere şiddetle karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu